Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Logo;  marka, kuruluş, kişi ve kişilerin  temsil ettiklerini öne çıkaran görsel bir ifade biçimidir. Logonuz markanızı iyi yansıtmıyor, yaptığınız işi anlatmıyorsa yeterince iyi tasarlanmamış demektir. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, her sektörde dükkanınızdaki tabeladan, internet sitenize, sosyal medya hesaplarınıza sizi yansıtan ve müşterilerinizin gördüğünde sizi direkt olarak tanıyabildiği bir tasarıma sahip olmanız gerekir.

Logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

Renk seçimi

Markanız için bir logo tasarlarlatırken renk seçimine çok önem vermelisiniz. Seçtiğiniz renkler işletmenizle bir bütün olacaktır. Örnek verecek olursak bir kahve dükkanınız varsa yaptığınız renk seçimlerini işletmenizde kullandığınız renklerle bağdaştırabilirsiniz. markanızı ve yaptığınız işi yansıtan renkler seçmelisiniz. Renk psikolojisi üzerine biraz araştırma yapın. Siz marka sahibi olarak logonuzun renklerini özenle seçmelisiniz.

Renk Seçimi - İzmir Dijital Reklam Ajansı PixHope

Mesela bir güvenlik şirketiniz varsa yeşil renkleri tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Neden mi? Renk piskolojisinde insanlar bazı renkleri zihninde kodlar. Renkler insanların yaşamının her alanında karşısına çıkar. Örneklerle devam edecek olursak; insanlar karşıdan karşıya geçmek için ışıklarda bekler. Kırmızı ışık yandığında durmaları gerektiğini bilirler. Yeşil yandığında ise geçebileceklerini. İşte insanlar bazı renkleri kafalarında kodlar. Yeşil renk onlara karşıya geçebilmelerinin güvenli olduğunu söyler. Renklerin uyandırdığı hisler, anlamlar yine sektörlere göre değişiklik gösterir.

Renk Psikolojisi Logo Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renk psikolojisini derinden incelemek gerekirse bazı renklerin insanlar için ne ifade ettiğine bakalım:

Kırmızı renk aşkı, liderlik hissini, hırsı, siniri ve öfkeyi temsil eder, gıda sektöründe iştah açıdır, kulüp ve bar gibi mekanlarda ise zamanı unutturmayı insanların hiçbir şeyi düşünmeden harekete geçmesini ister. Beyaz renk saflığı, mavi huzuru, siyah gizemi temsil eder. Gördüğünüz gibi renklerin uyandırdığı hisler her sektörde, her alanda farklı. Bu işi yapmak ve yaptırmak isteyenler logo tasarımındaki bazı önemli noktalara dikkat etmelidir. Özellikle logo tasarımında renk seçimi, markanın ilgi çekmesi ve tercih edilmesi bakımından  oldukça büyük önem taşımaktadır.

Logo tasarımında önemli noktalar:

Tercihen logonun,  temsil ettiği şirket, marka veya kişiyle ilgili bilgi verir nitelikte olması önemlidir. Tabi ki sade bir tasarım da akılda kalıcılığı kolaylaştıracaktır. Tercihen logonun yaptığınız işi anlatan bir simgeye sahip çalışma olduğunu varsayarsak logonuzu bir nevi fragman olarak düşünebiliriz. Logonuz yaptığınız işi yansıtmalı. Bir restoranınız varsa; markanızı en iyi yansıtacak logoda bir aşçı ikonu kullanmak markanızı direkt yansıtabilir.

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, logo tasarımında tercih edilen renklerin sayısıdır. Profesyonelliğine bağlı kalması açısından logoda bulunan renklerin sayısı tercihen maksimum üç olmalıdır. Fazla renk kullanılan logolar müşterilerinizin logonuzu aklında tutmasını zorlaştırabilir. Yeni çağda tasarımların en önemli özelliği sadelik. Sade tasarımlar hem kimsenin gözünü yormadığı ve anlaşılabilirliğini de kolay kıldığından çoğu büyük marka da logolarını sade tasarımlarla değiştirmeye başladı.

Logo tasarımında önemli noktalardan bahsederken, renklerin kullanımından, maksimum renk seçiminden, renk psikolojisinden ve genel olarak logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenler bahsediyorken logonuzun teknik kısmına gelecek olursak; logo çalışmaları vektörel olmalıdır.

Vektörel Nedir? PixHope Logo Tasarımı İzmir Dijital Reklam Ajansı

Vektörel nedir?

Vektörel yapılan bir tasarım çalışmasının her nerede kullanılırsa kullanılsın çözünürlüğünün bozulmadığı, sayısal verilerle oluşturulan tasarım türüdür. Üzerine çalıştığınız logo tasarımını internette kullanırken sorun çıkartmazken, bir tabelada kullanırken yaşanacak bozulmaları engellemek amacıyla vektörel çalışılmalıdır. Bir logo tasarımının vektörel oluşu, profesyonel tasarımcılar tarafından ister marka sahibinin, dilerse çalıştığı kişi ve kişilerin, kurumun özgün içerik yaratması da çok önemlidir.

Logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenlerden en önemli detaylarını sizinle paylaştık. Siz markanıza ne kadar değer veriyorsanız biz de çalışmalarımıza bir o kadar değer veriyoruz. PixHope olarak size sunduğumuz danışmanlık ve kurumsal kimlik hizmetinde size burada bahsettiklerimizden daha fazla destek olacağız. Renk seçiminizden tasarım fikirlerine kadar profesyonel tasarım ekibimiz ile beraber yapacağımız beyin fırtınaları markanızın logosunu en doğru, en çekici ve profesyonel olarak oluşmaya başlayacak. Logonuzun ve logo tasarımınızın önemi çok büyük. Her işletme sahibi markasını en iyi yansıtacak tasarım için üzerine düşen görevi yapar. MC Hayretdağ Evde Bakım, Harman Yapı ve İnşaat bazı logo tasarımını yaptığımız firmalar. Daha fazlasını görüntülemek için referanslarımıza göz atabilirsiniz.

Logo tasarımınız için profesyonel bir ekiple çalışmak da en önemli detaylardan biridir. Markanızı temsil edecek ve tabelalarınızda müşterilerinizin aklınıza kazınacak logo için profesyonellerle çalışmak gerekir. Biz PixHope olarak, İzmir’deki en iyi dijital reklam ajansı olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Hedefimiz önce İzmir sonra tüm Türkiye. İzmir’deki en iyi logo çalışmalarını yapmak adına kollarımızı sıvadık. Sizinle beraber logonuz dahil markanızın tüm tasarımlarını yapmaya adayız. Bizimle çalışmak isterseniz hemen teklif gönderelim.