kurumsal kimlik

2022’de Kurumsal Kimlik ve Önemi

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Bir şirket oluşturarak topluma hizmet edecek çalışmalar yapmayı planlıyorsanız kurumsal kimlik oluşturmanın önemini unutmamalısınız. İş dünyasında başarıya ulaşmak birçok farklı faktöre dayanmaktadır. Örnek olarak profesyonellik, çalışma ahlakı, kimi zaman ise şans bu faktörlerden bazılarıdır. Her ne kadar başarıya ulaşmak her zaman kolay olmasa da, doğru kurumsal kimliği oluşturmak bunu destekleyebilmektedir.

2022'de Kurumsal Kimlik ve Önemi - PixHope | İzmir Reklam Ajansı

Çünkü kurumsal kimlik, bir şirketin kendini topluma sunma biçimidir. Şirketler bunu çeşitli yollar kullanarak gerçekleştirmektedir. Örneğin ilgi çekici bir logo, bilgilendirici bir web sitesi ve sosyal medya hesapları bunlardan bazılarıdır. Milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı instagram gibi mecralar bu kimliği oluşturmak için fırsatlar yaratmaktadır. Aynı zamanda bir şirketin kurumsal kimliğini oluştururken estetik bir kartvizit gibi elemanlara da ihtiyaç duyarız. Temel olarak bir şirket, topluma kendini tanıtmak için çok sayıda farklı araçtan yararlanabilir.

Elbette bu denli farklı araç olduğu için kafa karışıklığı oluşabilmektedir. Dolayısıyla şirketler kurumsal kimliklerini oluştururken zaman zaman kaliteden ödün verebiliyorlar. Bu yüzden bu şirketler kendilerini topluma tanıtırken büyük sıkıntı çekebiliyorlar. Çünkü kurumsal kimlik, bir şirketin kendini müşterilerine anlatmak için sahip olduğu en önemli araçlardan biridir. Bu kimliği oluştururken dikkatli bir çalışma izlemek gereklidir.

Bunun yanı sıra işinde uzman profesyonellerden yardım almak da gerekli olabilmektedir. Böylelikle şirketi iyi bir şekilde tanıtan, etkili bir çalışma ortaya çıkarmak mümkün olur. Bunun sonucunda şirket, kullanıcıların gözünde daha iyi bir izlenim bırakmış olacaktır. Eğer ki yeni bir şirket oluşturmayı planlıyorsanız kurumsal kimliğinizi dikkatli bir şekilde oluşturmalısınız. Yazımızda bu kimliğin unsurlarını, oluşturma sürecini ve çeşitli öğelerini detaylı şekilde inceleyeceğiz. Sizlere sunmuş olduğumuz ipuçlarını takip ederek bir kurumsal kimliğin oluşum sürecini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu şekilde siz de kurumsal kimliğinizi oluştururken adımlarınızı daha doğru bir şekilde atabilirsiniz.

Kurumsal Kimlik Süreci

Bir şirket kendini topluma ve potansiyel müşterilere tanıtmak için genellikle çok fazla şansa sahip değildir. Ancak etkili bir tanıtım, şirketler için hayati öneme sahiptir. Çünkü verilen hizmetlerin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, iyi bir kurumsal kimlik olmadan beklediğimiz sonucu alamayız. Zira iyi bir izlenim oluşturmadan müşteriler bu hizmetlere yönelmeyecektir. Dolayısıyla kurumsal kimlik oluşturma süreci bir şirketin başarıya ulaşması için önemli süreçlerden biridir. Kurumsal kimliğin oluşturulması sırasında çeşitli adımları izlemek gereklidir. Ayrıca bu süreç sırasında profesyonel destek almak da faydalı olabilmektedir. Böylelikle etkili bir süreç gerçekleştirmek ve daha iyi sonuçlara ulaşmak mümkün olur.

Bu sürecin başlangıcında ilk olarak şirket felsefesi ve kültürü üzerine düşünmek gerekir. Bunun yanı sıra şirketin sunmuş olduğu hizmetler ile uygun bir kimlik oluşturmak lazımdır. Böylelikle ortaya çıkan görünüm şirket ile tutarlı olacaktır. Öncelikle kurumsal kimliğin oluşturulması için hazırlık aşaması ile başlarız.

2022 Kurumsal Kimlik Çalışması - Kurumsal Kimlik Süreci

Bu aşamada şirketin tüm özelliklerini masaya yatırır ve kimliğinin temel hatlarını ortaya çıkarırız. Ardından markanın imajını belirleyen tipografi ve renkler gibi özelliklere odaklanırız. Daha sonra tasarım aşamasına geçeriz ve kurumsal kimliği oluşturan öğeleri tasarlarız. Bu aşamada logo gibi şirket için çok önemli elemanlar ortaya çıkmaktadır. Tasarım aşamasında sıkı bir araştırma ile özgünlük ve yaratıcılık sağlarız. Bu süreç boyunca içeriği geliştirir ve daha iyisini ortaya çıkarmaya çalışırız. Tasarım sonrasında sunum aşamasına geçeriz ve en son olarak gerekli düzeltmeleri yaparız.

Aslında tam bir sonucu olmamasıyla beraber sürecin devamında müşterilerinizin genel olarak güvenini kazanmış olacaksınız. Bununla beraber ofisinizde ve dijital ortamda profesyonel çalışmalarınız ilgi çekecek ve sizi her zaman arkadan destekleyecektir.

Kurumsal Kimlik Çalışması

Verilen hizmetler ve üretilen ürünler şirketler açısından çok yüksek öneme sahiptirler. Sonuçta müşterilerin bir şirketten yardım alıyor olmalarının sebebi budur. Ancak bunun yanı sıra şirketin kendini topluma yansıtma şeklini de iyi tasarlamak gerekir. Çünkü etkili olmayan kurumsal kimliğe sahip bir şirket müşterileri kendine çekmekte zorlanacaktır. Ayrıca kurumsal kimliğin doğru şekilde oturtulmaması şirketin tutarsız görünmesine sebep olur.

Dolayısıyla kurumsal kimlik oluştururken tüm aşamaları dikkatli şekilde izlemek gerekir. Yaratıcılık, iyi tasarım, orijinallik ve tutarlılık gibi konulara dikkat etmek önemlidir. Bu yüzden kurumsal kimlik çalışması yaparken profesyonel yardım almak akıllıca olacaktır. Böylelikle bu konuda uzman ve ne yaptığını bilen kişilerle çalışarak daha iyi sonuçlar almak mümkün olur.

PixHope - Kurumsal Kimlik - Logo - Tabela - Grafik Tasarım

Peki bu çalışma sırasında neler beklemeniz gerekir? Firmanızın kurumsal kimliği üzerine yapılan bir çalışma genellikle neleri kapsamaktadır? Basitçe söylemek gerekirse bu çalışma firmanın kendini topluma yansıtma şeklini düzenlemeye dayalıdır. Bu yüzden logo ve kartvizit gibi öğelerin tasarımının yanı sıra diğer bazı hizmetleri de içerir. Örneğin web sitesi oluşturma bu hizmetlerden bir diğeridir.

Ayrıca instagram gibi sosyal medya hesaplarının düzenlenmesi de bunlar arasındadır. Ya da şirket araçları, otobüsleri bina giydirmeleri gibi kurumsal kimlik ürünlerindendir ve etkilidir. Tüm bu hizmetler özünde yalnızca tek bir amaca yöneliktir. Temel olarak bu amaç şirketi halka en doğru şekilde yansıtmak ve tanıtmaktır. Dolayısıyla şirketin özelliklerini en etkili şekilde yansıtmak birincil öncelikler arasındadır. Ayrıca etkili bir anlatımın yanı sıra estetik özelliklere de dikkat etmek şarttır.

Kurumsal Kimlik Unsurları

Tanıtım konusunda önemli aşamalardan biri olan kurumsal kimliğin oluşturulması profesyonelce gerçekleştirilmelidir. Çünkü şirketin başarısı için kurumsal kimliğin çekici ve orijinal olması gerekir. Bu süreci en iyi şekilde yürütmek için öncelikle kurumsal kimlik unsurları belirlenmelidir. Daha sonra bu unsurları belirlemenin ardından planlama ve tasarım süreçlerine geçmek mümkündür. Temel olarak kurumsal kimliğin unsurları logo ve marka gibi öğelerden oluşmaktadır. Ancak kurumsal kimlik yalnızca bu elemanlarla sınırlı bir alan değildir. Çünkü bir bütün olarak şirketin halka kendini yansıtma şekli kurumsal kimliğin temelini oluşturur. Yani şirket kültüründen ürünlerin tasarımına kadar birçok öğe bu kimliği yansıtabilmektedir. Tüm bu unsurlar arasında şirketin kullanmayı tercih ettiklerini belirlemek, bu kimliği oluştururken önemli bir adımdır.

Bahsetmiş olduğumuz unsurların yanı sıra oldukça önemli diğer birçok unsur bulunmaktadır. Bir şirketin kurumsal kimliği açısından kartvizit tasarımı oldukça önemlidir. Çünkü bu elemanın görevi yalnızca telefon numarası gibi pratik bilgileri yansıtmak değildir. Bunun yanı sıra şirketin bir bütün olarak imajını da potansiyel müşterilere yansıtmaktadır. Müşterilerinize logonuzun baskısının olduğu bir kalem hediye etmek gibi birçok kurumsal kimlik ürünü vardır. Dolayısıyla böylesine temel bir öğenin tasarımında dikkatli olmak önemlidir. Bunun yanı sıra dijital tarafta da web sitesi, sosyal medya gibi öğeler kurumsal kimliğin diğer önemli unsurları arasındadır. İyi bir çalışma ile şirketin kurumsal kimliğini tüm unsurlarıyla etkili şekilde oluşturmak mümkündür. Sonuç olarak kurumsal kimliğin etkili bir şekilde tasarlanması ile şirketin toplum tarafından tanınma şansı artmaktadır.

Kurumsal Kimlik Logo Tasarımı

Belirtmiş olduğumuz gibi kurumsal kimliğin pek çok farklı unsuru bulunmaktadır. Örneğin instagram gibi sosyal medya sitelerinde şirketin varlığı bu kimliğin bir parçasıdır. Tüm bu unsurlara gerekli önemi göstermek şarttır. Ancak kurumsal kimliğin bazı unsurları diğerlerine göre daha yüksek öneme sahip olabilmektedir. Örnek olarak bir şirketin ilk olarak gördüğümüz parçası logosudur. Potansiyel müşteriler ilk olarak şirketin logosuna bakarak bir izlenime sahip olurlar. Logonuzun adınızla uyuşması, yaptığınız işi bir bakışta anlatması da çok önemlidir. Dolayısıyla kurumsal kimlik oluştururken logo tasarımı önemli bir yere sahiptir. Bu işlem için iyi bir tasarımın yanı sıra şirketin yapısını yansıtan özellikler seçilmelidir. Böylelikle hem etkili hem de estetik görünüme sahip bir tasarım ortaya çıkmış olur.

Bu süreç boyunca iyi bir logonun tasarlanması için öncelikle şirket yetkililerinin isteklerini hesaba katarız. Bunun üzerine anlamlı ve estetik görünüme sahip tasarım fikirlerini ortaya çıkarırız. Bu tasarım fikirlerinin şirketin yapısıyla ve sunduğu hizmetlerle uyumlu olmasına dikkat ederiz. Daha sonra tasarımları ana hatlarıyla ortaya çıkaran eskizler arasından en iyi olanı seçeriz. Ardından seçtiğimiz bu eskiz üzerine çalışmaya ve bu eskizi detaylandırmaya başlarız. Detaylandırma sürecinde tasarım için en uygun yazılımları ve araçları kullanırız. Tasarımı dikkatli bir şekilde hayata geçirdikten sonra renklendirir ve estetik hale getiririz. Ardından bu logoyu firma yetkililerine sunarız ve gerekli düzenlemeleri yaparız.

Sonuç olarak şirketin imajını, verdiği hizmeti, adını en iyi şekilde yansıtan ideal logoyu oluştururuz. Bu müşterileriniz ve müşteri adaylarınız için çok önemli ve dikkat çekici olmalı. Dikkat çekici olması için abartılı tasarımlardan ziyade daha sade tasarımlar tercih ederek, karmaşıklıktan kaçınırız. İnsanların çoğunluğu tarafından kabul edilebilir bir logo işiniz için en doğru seçim olacaktır.

Kurumsal Kimlik İçin Sosyal Medya

Bir şirketin kendini gösterebileceği birçok farklı alan bulunmaktadır. Bugüne gelene kadar bu alanlar yalnızca televizyon, dergiler ve gazete gibi geleneksel medya araçları ile sınırlıydı. Ancak günümüzde internetin gelişimi ve yaygınlaşması ile sosyal medya bu konuda en önemli yerlerden birini alır hale geldi. Instagram, Twitter ve Facebook gibi mecralar günümüzde bir şirketin kendini tanıtması için harika fırsatlar sunmakta. Dolayısıyla kurumsal kimlik için sosyal medya konusunu atlamamakta yarar var. Çünkü bu yepyeni mecra ile potansiyel müşteriler ile daha önce benzeri görülmemiş bir bağ kurmak mümkün. Doğru stratejiler ve ilgi çekici reklam kampanyaları ile bu platformlarda şirketin kurumsal kimliğini etkili şekilde destekleyebilirsiniz.

Elbette bunu en iyi şekilde başarmak için profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Zira sosyal medya alanı bu konu üzerine uzmanlık gerektiren bir alandır. Kullanıcıların interaktif bir şekilde kullandığı bu platformlarda güncel stratejiler kullanmak gereklidir. Dolayısıyla konunun uzmanları, şirketinizin kurumsal kimliğini oluştururken bu mecralarda aradığınız yardımı sağlayabilmektedir. Böylelikle kurumsal kimlik oluşturma sürecinizde bu platformları da en etkili şekilde kullanabilirsiniz.

Sosyal medyadaki paylaşımlarınız “kurumsal kimlik tasarımı nedir?” sorusuna cevap verir. Sosyal medya çalışmalarınızda en önemli amaç tasarım odaklı ve sade içeriklerle müşterilerinizin ve müşteri adaylarınızın aklındaki soruları cevaplamak olmalı.

Kurumsal Kimlik ve Önemi | İzmir Dijital Reklam Ajansı PixHope

Örneğin kıyafet sattığınız bir mağazanız var. Sosyal medya üzerinden yeni kıyafetinizi pazarlamak için bir paylaşım yaptınız. Kıyafetin görselini yükleyip ufak bir açıklama ekleyebilirsiniz fakat bu müşterinin ilgisini çekmez. Profesyonelce hazırlanmış bir stüdyoda model eşliğinde yaptığınız paylaşım insanların daha çok ilgisini çekecektir. Modelin bedenini, kıyafetin fiyatını ve yaptığınız güzel kombini insanlara pazarlayarak daha fazla satış elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak kurumsal kimliğin doğru şekilde oluşturulması şirketler açısından büyük öneme sahip bir konudur. Hem rakiplerinizden bir adım öne geçmek için, hem markanızı duyurmak için hem de müşterilerinizin aklında güzel deneyimler bırakabilmeniz için. Bu süreçte kurumsal kimliğin tüm unsurları dikkatle oluşturulmalı ve güncel tutulmalıdır. Kurumsal kimliğinizi oluştururken bir uzmandan yardım alarak bu süreçten daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Markanız için yaptığınız tasarımların bütünün birbiriyle bağlantılı ve bir uyum içinde gitmedi kurumsal kimlik tasarımı için olmazsa olmazdır. Birbirini tamamlayan görseller müşterilerinizin veya müşteri potansiyeli olan insanların ilgisini çeker, güven verir. Kurumsal kimlik çalışması işinizi ne kadar severek yaptığınızın bir göstergesidir. Bu çalışmada da tasarımlarınızın bütünlüğü çalışmanızı destekleyecek ve öne çıkaracaktır. Bu sayede hedeflerinize ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Kurumsal kimlik tasarımı için her zaman müsait olamayabilirsiniz. Her şeyi tek başınıza yürütmek oldukça zor olacağından bir kişinin gerek satış yaptığınız, gerek isminizi duyurduğunuz, hizmetinizi pazarladığınız platformlarda güncel ve süreklilik halinde paylaşımları bir düzen içerisinde yapmalı. Yaptığınız iş kadar sunumunuz da çok önemli. Bu yüzden profesyonel bir çalışmanın şart olduğu düşüncesindeyiz. 2022 yılında artık herkes detaycı ve hizmet alacağı insana, kuruma, şirkete güvenmek istiyor. Bunu da internet üzerinde kurumsal kimlik çalışmasıyla sağlıyoruz.

Start-up Nasıl Kurulur ve Start-up İçin Kurumsal Kimliğin Önemi

Tabi ki yeni bir girişimi planlarken ilk düşünülmesi gereken şeylerden biri bu değil fakat girişiminizi insanlara tanıtmak, şirketlere tanıtmak, yatırımcılarınızın sizi seçmesi için de kurumsal kimliğinize bir yerden başlamalısınız. Start-up çalışmanızda öncelikli yapmanız gerekenler arasında bir fikir bulmak, fikrinizi geliştirmek, fikir alışverişleri yapmak, bir iş planı hazırlamak, sermaye oluşturmak gibi maddeler var. Sürecin devamında işe başladığınızdan itibaren tanıtım ve bir imaj oluşturmak içinse kurumsal kimliğe ihtiyacınız var.  Bu çalışma, iş başladığından itibaren profesyonelce ilerlemeli ki start-up’ın başarılı şekilde devam etmesini sağlamalı.

Öncelikle markanız için doğru adı ve tanımı bulmak çok önemli. Marka adınızın akılda kalıcılığı, kolay telaffuz edilebilişi, yaptığınız işi açıklayıcı olması olmazsa olmaz kriterlerdendir. Böyle bir isim bulduğunuzda insanlar sizin adınızı hiç unutmayacak ve konusu geçtiğinde sizi hemen önerebilecek kadar akıllarında kalacak. Sonrasında tabi ki de slogan. İyi bir slogan adınızı akılda tutturacağı gibi insanların diline de dolanır. Slogan işindeki başarınız insanların normal zamanlarda dahi akıllarında dolanacak bir kaç kelime ile sizi unutamayacakları anlamına gelir. Sloganınız akıcı, kısa olmalı ve hiç zor olmamalı. İllaki sizin de aklınıza takılan bazı sloganlar vardır. Sizin de sloganlarınız insanların ağzına takılmalı.

İlgi çekici bir logo, adınızla bağdaşıyor, işinizi anlatıyor ve uzaktan gören dahi sizi tek seferde anlıyorsa kurumsal kimlik çalışmanızın temeli oturmuş demektir. Bu başlangıç adımları çok kolay gözükse de profesyonelce detaylandırılıp üzerine bolca düşünülmeli ve çalışılmalı. Bu en önemli adımlar kurumsal kimliğinizin yapısını oluşturacak, girişimin imajını oturtacak ve kurumsal kimlik çalışmasına yüzde 50’lik bir oranla başlamış olacaksınız. Diğer kurumsal kimlik unsurlarıyla da birleştiğinde kendini tamamen tamamlayacak. Logonuzu tasarlarken sade ve özgün olmasına çok dikkat edilmeli.

Sonuç olarak, adınızdan logonuza, sosyal medya tasarımınızdan kartvizit tasarımınıza, web sitenizden kurumsal e-posta adresinize, ofisinizden tabelanıza her alanda uyum sağlamanız sizi rakiplerinizden bir adım daha öne geçirecek ve müşterilerinizde bıraktığınız izlenimi ve yaşadıkları deneyimi unutulmaz kılacak. Müşterilere güven vermeniz için en önemli çalışma kurumsal kimliğinizdir. Kurumsal kimlik çalışmanız ne kadar profesyonel ve detaylıca hazırlanırsa o kadar iyi. Bu süreçte profesyonel destek almanız siz yaptığınız işe dikkatinizi verirken ve işleri hızlandırırken arkada profesyonel hizmetiniz sizin işinizde gösterdiğiniz profesyonelliği müşterilerinize yansıtır. Böylelikle yetişmeniz gereken bir farklı alan daha sizi yavaşlatmaz. Profesyonel destek için bizimle iletişime geçin..